TÁBOR 2021 - CESTOVÁNÍ V ČASE
13.8. - DEN TŘINÁCTÝ
POKLAD A KRÁMEK
Poslední den na táboře je tu. Po snídani jsme dohráli zbývající zápas Filipových koulí a pak jsme šli na nástup. Tam nám vedoucí řekli, ať si s sebou vezmeme nalezená vajíčka a artefakty a šli na louku. Na louce se vajíčka připevnila na fotbalové brány a pak jsme se po oddílech před nimi seřadili podle velikosti. Pak jsme po jednom běhali k vajíčku a artefaktem, což byl klacek, a vajíčko jsme rozbíjeli jako piňatu. Chvíli to sice trvalo, ale nakonec jsme všichni vajíčko otevřeli a získali z něj šifry a dinosaury svítící ve tmě. Šifry byly rozdělené pro malé a velké a tak každý luštil něco. Poté, co jsme měli hotovo, jsme počkali na vyhodnocení a pak jsme na nástupu dostali další dílky do mapy. Co jsme měli jsme si tady nalepili do tabulky a co nám chybělo jsme získali od vedoucích, ale nejdřív jsme jim museli zvolat pokřik. Pak jsme s kompletní mapou zašli si vylosovat souřadnice. Mapa totiž byla rozdělená do čtverečků a každý měl svou souřadnici. Na papírku jsme dostali 2 – jedna byla pro celou mapu a druhá byla pro průhlednou mřížku, kterou jsme získali z vajíčka. Tuto kartičku jsme přiložili na souřadnice velké mapy a tím jsme zjistili, kam se máme vydat pro poklad. Každý oddíl měl ale poklad jinde a souřadnice jsme si vylosovali náhodně, takže záleželo na náhodě. Po chvíli hledání jsme ale našli úspěšně.
Jakmile jsme se vrátili, šli jsme na oběd a pak odpočívali o poledním klidu. Během něj pak vedoucí a praktikanti připravovali závěrečný krámek. Po skončení pak byl nástup, kde se vyhlásily výsledky celotáborové hry. A kdo jiný by ji měl vyhlásit, než Dr. Strange. Ten nám poděkoval s pomocí se záchranou svatyň v jednotlivých časových dobách a pak přečetl výsledky. Poslední skončili modří. Na čtvrtém místě byli černí, třetí místo obsadili červení. Na stříbrné pozici skončili žlutí a vyhráli zelení. Pak nám Dr. Strange oznámil, že zahajuje krámek. Každý jsme dostal kartičku s body, které se převedly na táborové peníze. V krámku jsme si mohli koupit různé upomínkové předměty, hračky, hry a plyšáky. Chodili jsme rozdělení do několika skupinek. První šli VIP, tudíž děti, které nejvíce přispívaly k úspěchům oddílu. A potom se šlo podle počtu bodů. Každý si mohl koupit 1 větší a 1 menší věc, aby se dostalo na každého. Takto jsme udělali 2 kola a na závěr pak byla ještě dražba, kde jsme přihazovali na balíčky s překvapením své poslední body. Po skončení jsme si chvíli hráli s našimi novými hračkami a pak po nástupu jsme se zašli osprchovat, abychom mohli jít na závěrečnou diskotéku. S písničkou Tábor končí jsme se pak loučili s letošním ročníkem tábora a příští se společně opět sejdeme. Zítra už jedeme domů a tím se uzavře tábor pro rok 2021. A já se tímto také loučím a těším se zase za rok.
Tadeáš Varga
12.8. - DEN DVANÁCTÝ
BUDOUCNOST
Dnešní den jsme se ocitli v budoucnosti. Dopoledne jsme totiž zahráli hru Válka strojů (krycí název Filipovy koule), kteří se vzbouřili a bylo potřeba je porazit. Přešli jsme tedy do lesa, kde už bylo připravené pole ke hře. Vedoucí nám vysvětlili pravidla – utkají se spolu 2 oddíly a budou se snažit si sebrat 30 papírků představující životy. Svoje chráněné území ale bylo potřeba si bránit, abychom je neztratili tak rychle. K tomu jsme měli k dispozici papírové koule, kterými jsme se vybíjeli. Kdo pak byl tak šikovný a povedlo se mu probojovat do ochranného kruhu, mohl vzít 1 papírek a odnést ho na svou hromádku. Ten oddíl, který pak měl na konci víc nasbíraných životů vyhrál. Zápasy se protáhly až do odpoledního programu, takže jsme je dohrávaly ještě před večeří.
Během poledního klidu jsme se fotili po oddílech, takže jsme se přesunuli postupně na louku. Tam jsme se postavili do 2 řad a zvěčnili jsme se pro letošní ročník. Po poledním klidu jsme ještě dohrávali Válku strojů a kdo nehrál tak buď fandil nebo si hrál fotbal a přehazku.
Po večeři nám zbývaly dohrát ještě 3 zápasy, ale protože se rychle stmívá, tak se stihly odehrát jen zápasy 2 a zbytek nás čekal na příští den. Filipovy koule nás ale hodně baví, takže čím víc je hrajeme, tím líp. Zítra nás ale čeká poslední den, půjdeme otevřít naše vejce z pravěku a pak také musíme zachránit svatyni a získat poklad!
11.8. - DEN JEDENÁCTÝ
ŘECKÁ OLYMPIÁDA
Protože nedávno skončila olympiáda, přesunuli jsme se po snídani před portál a prošli jsme do starověkého Řecka. Tam už byl sám César v doprovodu s řeckými bohyněmi a ti nám pověděli, že se zúčastníme vlastních táborových olympijských her. Vedle nich už hořel oheň z Olympu, načež jedna z bohyň si o něj zapálila pochodeň a vydala se na cestu přes tábor, jako na skutečných olympijských hrách. Po cestě na nás čekali zástupci z jednotlivých dob, kterými jsme už prošli. Na první jsme tedy narazili na pravěké muže, po nich následovala Indiánka, která předala oheň mumii, pak na mostě přes potok, ve kterém jsme rýžovali zlato, čekala princezna a ta oheň vrátila opět Césarovi. César pak pochodeň s ohněm zvedl a prohlásil, že táborové olympijské hry jsou zahájené a rovnou jsme začali první disciplínou. V té bylo třeba co nejrychleji přejít po laně nataženém mezi stromy. Každý oddíl si vždy vybral několik zástupců a ti pak soutěžili. Disciplín bylo několik a tak se zúčastnil každý. Střílelo se třeba z luku, házelo se diskem nebo polenem do dálky, přetahovalo se lanem nebo jsme běhali se svázanými nohami ve dvojicích. Za každou disciplínu jsme dostávali body, které se pak sečetly a kdo získal nejvíc bodů vyhrál.
Během poledního klidu jsme si vyráběli kostýmy z prostěradel, která jsme si dovezli z domova. Po táboře tak začalo pobíhat několik superhrdinů, princezen a královen, rytířů a králů a jiných pohádkových postav. Odpoledne jsme pak dohrávali ještě zbylé hry na olympiádě a také pár zápasů z divokého západu. Udělali jsme si také společnou táborovou fotku. Jednotlivé oddíly si posedali do olympijských kruhů a zástupci časových etap si stoupli za námi.
K večeru jsme si pak skočili do sprchy, abychom byli pěkně vykoupaní na řecký amfiteátr, kam jsme si přinesli své masky. Po zahájení byla módní přehlídka, potom jsme se snažili projít pod laťkou, která se neustále snižovala a pak bylo představování kostýmů, kde každý měl příležitost svou masku popsat a říci, co kostým znamená. Nejlepší maska pak získala sladkou odměnu. Po vyhlášení jsme si užívali skotačení na diskotéce. Ale potom se už opět přiblížila doba večerky, takže jsme se převlékli do pyžámek a šli spát. Zítra nás čeká poslední cesta portálem, tak dobrou noc.
10.8. - DEN DESÁTÝ
INDIÁNI A ZLATÁ HOREČKA
Dnešní den jsme se přesunuli na Divoký západ. Po snídani jsme se shromáždili u portálu a postupně jím prošli do doby Indiánů a Zlaté horečky. V lese na nás čekala Indiánka a ta nám pověděla, že každý oddíl má své město s několika budovami. Tyto budovy si nějak pojmenujeme a dopíšeme k nim další informace. Například že vězení má tolik cel a že za poslední měsíc bylo zatčeno tolik banditů. Naším úkolem pak bylo si v oddíle určit, kdo bude město chránit a kdo bude útočit na ostatní. Po rozdělení si obránci stoupli na hranici města a útočníci běhali k ostatním městům a snažili se proniknout obranou. Když se jim to povedlo, přečetli si nějakou informaci o budově, tu si zapamatovali a běželi zpátky do svého města jí nadiktoval praktikantovi. Ten oddíl, kterému se povedlo nashromáždit všechny informace o všech budovách ze všech měst, vyhrál. To ale nebylo vůbec jednoduché, protože některé oddíly si zvolili, silnou obranu, která byla v podstatě neprostoupitelná. Na druhou stranu ale měli málo útočníků, takže získávali málo informací.
Po obědě a poledním klidu jsme se sešli na nástupu. Nastala totiž Zlatá horečka. Během této doby se těžilo a rýžovalo zlato a také bylo hodně rozbrojů kvůli zabírání dolů a řek. Vedoucí nám tak řekli, že jsou v táboře 2 stanoviště – na jednom se rýžuje zlato v potoce, a na druhém se bojuje o území. Po oddílech jsme se tedy rozdělili na jednotlivá stanoviště a kdo byl pak hotov, šel se vyměnit s jiným oddílem. V potoce jsme dostali cedník a nabírali do něj bahno a písek z potoka. Po chvíli propírání jsme někteří měli to štěstí, že se nám mezi obyčejnými kamínky třpytil zlatý valounek. V souboji o území se utkaly vždy 2 oddíly. Praktikanti vybrali bojovníky ze svého oddílu, kteří dostali pytle s molitanem a na kládě měl jeden shodit toho druhého. Hrálo se na 7 vítězných bodů, takže jsme se vystřídali všichni.
Večer na nástupu jsme pak dostali za úkol si vymyslet a nacvičit nějaký indiánský tanec, který bude hodnotit porota vedoucích. Každý oddíl si tak někam zalezl, aby mohl v klidu trénovat a dali jsme se do cvičení. Za půl hodiny jsme se sešli u ohniště, kde už byl připravený táborák. Po jednotlivých oddílech jsme předváděli svoje tanečky a porota pak vybrala vítězný oddíl, který mohl pak zapálit oheň. Po zapálení jsme si pak opekli buřty a zazpívali si pár písniček. No a pak už nezbývalo nic jiného, než si jít vyčistit zuby a lehnout si do postelí, abychom byli připravení na zítřejší program. Dobrou noc
9.8. - DEN DEVÁTÝ
TURNAJE A HOLUBÍ POŠTA
Kvůli špatnému počasí z minulého týdne jsme se dostali do zpoždění v turnajích ve fotbale a přehazce. Po snídani jsme se tedy přesunuli na louku a rozdělili se po 2 oddílech, abychom mohli začít hrát. Některé zápasy byly docela vyrovnané, fotbal třeba i skončil remízou, nebo přehazka se hrála na 3 sety. Kdo zrovna nehrál, mohl si trénovat s dalším míčem nebo jsme měli možnost vystřelit si z luku. Po nějaké době se ale začalo svolávat na oběd a tak nám zbyly z přehazky jen souboje o třetí místo a finále, a pár zápasů ve fotbale.
Po obědě jsme si odpočinuli v chatičkách nebo si lehli do trampolíny a užívali si sluníčka. Na odpoledním nástupu jsme se pak dozvěděli, že si zahrajeme Holubí poštu. Šli jsme se přezout do pevné obuvi a pak jsme po oddílech šli na louku. Tam už byly rozházené kartičky s čísly a vedoucí nám pak vysvětlili, že budeme jako holoubci hledat kartičku v oddílové barvě, tu pak přineseme k našemu vedoucímu a tím zjistíme slovo, které si máme zapamatovat. Potom bylo třeba co nejrychleji toto slovo donést zpátky oddílu, aby mohl vyběhnout další. Takto jsme postupně přenášeli celou zprávu a když jsme měli hotovo, dostali jsme na závěr šifru. Z ní jsme se dozvěděli, že se v okolí bazénu nachází vajíčko a to bylo třeba najít. Každý oddíl měl svoje přiřazené a některé oddíly hledali docela dlouho, protože vajíčko bylo pečlivě ukryté. Poté, co jsme našli všechna vajíčka jsme šli rovnou na večeři.
Jako večerní program se dohrávaly zápasy z dopoledne a ti menší si v jídelně vybarvovali omalovánky za sladké odměny. Protože jsme ale u lesa a rychle se stmívá, šli jsme do sprch a spát. To jsme ale ještě nevěděli, že z tábora zmizelo pár vedoucích. Po nějaké době nám na dveře zaklepali a řekli nám, že se máme obléci a jít s nimi. Šli jsme k bráně do tábora, kde u okraje lesa hořela louč. Po jednom jsme se pak vydávali na trasu po světýlkách a začala bojovka. Na cestě na nás už čekali vedoucí převlečení za strašidla a různě na nás bafali. Někteří z nás se báli, někdo z toho měl legraci, ale důležité je, že všichni cestu dokončili, na konci se podepsali na Listinu hrdinů a dostali sladkou odměnu. Plní dojmů z bojovky jsme si pak ještě chvíli povídali na chatičce a pak už opravdu šli spát.
8.8. - DEN OSMÝ
STŘEDOVĚK
Počasí se lepší a lepší. Po snídani jsme vyrazili do lesa si zahrát hru na Pašeráky. Po průchodu portálem jsme se totiž ocitli v další dimenzi, tentokrát ve středověku. Naším úkolem bylo si z hromádky vzít 1 žeton a s ním jsme měli běžet přes cestu, kde jsme žeton hodili do misky naší oddílové barvy. Jenže na cestě stáli vedoucí s praktikanty a ti cestu hlídali. Dostat se na druhou stranu tak nebylo vůbec jednoduché. Občas se ale objevila skulinka, kudy bylo možné se prosmýknout, a tak se nám i docela dařilo žetony pronášet. Výsledný počet žetonů se pak zprůměroval podle počtu dětí, aby to bylo spravedlivé, a pak jsme se vydali zpátky do tábora, kde na nás už čekal oběd.
Po odpočinku během poledního klidu jsme si na nástupu rozlosovali pořadí na orienťák. Výhoda byla, že nebyl na čas, takže jsme nemuseli spěchat, ovšem o to víc pak záleželo na správnosti odpovědí a plnění úkolů. Hra se jmenovala Rytířská cesta a cílem bylo donést princezně co nejvíc zlaťáků. Po cestě nás ale přepadávali loupežníci a pokud jsme nesplnili jejich úkol, museli jsme za průchod zaplatit. Na konci jsme se pak dostali do městečka, kde bylo středověké kasino, kde jsme si mohli vsadit na kole štěstí a pak si zatočit. Některé oddíly tak měli štěstí a vytočili si zdvojenou i ztrojenou vsazenou hodnotu, někteří ale měli smůlu a o svůj vklad přišli. Na konci se hodnotilo, kolik kdo měl správných odpovědí a kolik nám zbylo zlaťáků.
Na konci dne nám pak princezna jako odměnu za přinesené zlaťáky uspořádala Královský bál. Ještě předtím ale bylo potřeba si zajít do sprchy se vykoupat a potom jsme se sešli v jídelně, odkud se už ozývaly zvuky cimbálu, loutny a flétny (upravené pro diskotéku). V rytmu hudby jsme pak tancovali až do večerky.
7.8. - DEN SEDMÝ
DINOSAUŘÍ VEJCE A TÁBORÁK
A další den bez deště. Po probuzení jsme šli na ranní hygienu a pak rovnou na snídaní, protože je víkend a o víkendu je nejenom odložený budíček, ale také není rozcvička. Po jídle jsme se shromáždili na nástupu a pak jsme se vydali na dopolední hru Učení Svaté knihovny, což byl akorát krycí název za velmi populární hru Děda Vševěda. Naším úkolem bylo po jednom vybíhat k vedoucím, ti se nás zeptali na nějakou otázku a pokud jsme ji věděli, běželi jsme zpátky k oddílu a vybíhal další. Problém pak nastával, když jsme odpověď neznali. To jsme totiž museli utíkat za Dědou Vševědou, zopakovat mu otázku a on nám pak dal odpověď. Vrátili jsme se k vedoucím a pak zpátky k oddílu. Bohužel se občas stávalo, že jsme po cestě k Dědovi Vševědovi otázku zapomněli nebo jsme jí zkomolili. To pak někteří běhali i víckrát.
Po obědě jsme měli polední klid, během kterého vedoucí připravovali další hru na odpoledne – Cesta po stopách dinosaurů. Vylosovali jsme si pořadí, ve kterém budeme po oddílech vybíhat a pak se první oddíl vydal na trasu. Po cestě jsme měli hledat stopy dinosaurů, které nám určovaly směr, kterým se nachází další stopa. Na trase bylo také několik otázek na téma dinosaurů, jako například který dinosaurus byl největší nebo nejrychlejší a který žil ve vodě a který létal. Po stopách jsme došli do dinosauřího hnízda, kde bylo 5 vajec (v barvách pro každý oddíl). U vejce byl vzkaz, ze kterého jsme se dozvěděli, že musíme cestovat ještě do jiné dimenze, odkud si přineseme artefakt, kterým vejce otevřeme.
Večer jsme si pak dali nástup, kde se rozdávaly ztracené věci. Každý, kdo něco ztratil, si zatočil na kole štěstí neštěstí, kde si vytočil trest, který bude dělat. Padly tedy tresty jako udělat 10 kliků, oběhnout okolo tábora nebo i vysbíráni odpadků po táboře nebo zákaz krámku na příští den. Pak jsme se šli převléknout do teplého oblečení, jelikož vedoucí s praktikanty mezitím připravili táborák. A protože jsme ještě v pravěku, rozdělávali jsme oheň ručně. Každý oddíl si vybral 2 zástupce, kteří dostali škrtadlo a soutěžilo se o to, kdo jako první zapálí kousek vaty. Ten, komu vzplála jako prvnímu, pak měl tu čest zapálit celý oheň. Kdo potom chtěl opekl si buřt a na dobrou noc jsme si i zazpívali písničku Stánky. Pak už jsme se ale přesunuli do chatiček a šli spát, abych byli pořádně odpočatí na příští dobrodružství.
6.8. - DEN ŠESTÝ
PRAVĚK
Konečně teplo. Po probuzení jsme se sešli na ranní nástup a přesunuli jsme se na louku, kde jsme si dali rozcvičku. Po snídani už pro nás byla připravená hra v lese, ale předtím jsme se museli vydat ještě do další dimenze. Sešli jsme se tedy před strojem času a po jednom procházeli na druhou stranu. Tam už na nás čekali pravěcí lidé a všem tím pádem bylo jasné, že jsme se ocitli v pravěku. Jako první jsme se potřebovali seznámit s některými dinosaury, ale bylo nutné je nejdřív najít. Po lese byly rozmístěné kartičky v barvách oddílů, na kterých byly různé obrázky dinosaurů, jejich stop a lebek. Oddíloví vedoucí pak měli lexikon, kde nám ukázali, který obrázek máme hledat. Některé obrázky ale byly hodně podobné, takže se občas stalo, že jsme přinesli špatný obrázek a ten správný musel běžet hledat někdo jiný. Po nějaké době se nám podařilo najít všechny obrázky a mohli jsme se vydat na oběd.
Během poledního klidu jsme po náročné hře odpočívali a pak se otevřel krámek, kde jsme se mohli koupit něco sladkého. Na odpoledním nástupu jsme se rozdělili v oddíle do skupinek podle toho, jakou prehistorickou zbraň jsme chtěli zastupovat a vyrazili jsme do lesa na hru. Tam byly na stromech připevněné obrázky s dinosaury a pod ním bylo jeho jméno a kombinace zbraní, kterými dinosaura ulovíme. Nejprve jsme ho tedy museli najít, pak jsme se u něj svolali tak, abychom vytvořili správnou kombinaci a potom jsme běželi k vedoucímu, kde jsme mu sdělili jméno dinosaura a vedoucí si pak zkontroloval, jestli jsme přišli ve správném složení. Jakmile bylo vše správně, měli jsme splněno a vydali se hledat dalšího dinosaura. Některým oddílům ale najít posledního dinosaura trvalo déle, ale nakonec jsme ulovili všechny.
Po večeři jsme se přesunuli na louku pod táborem, kde už z minula byla připravená hřiště na fotbal a přehazku, a protože se trénovalo už minule, pustili jsme se rovnou do turnajů. Poslední zápasy se ale dohrávaly, když už bylo docela šero, a tak jsme pak šli rovnou do sprch a do spacáků odpočívat na další den.
5.8. - DEN PÁTÝ
PRŠÍ, PRŠÍ, JEN SE LEJE...
Když by každý den měl svou hymnu, tak tato písnička by zněla dneska celý den. Už ráno jsme se probudili do deště, takže budíček byl odložený o půl hodiny. Po snídani jsme se shromáždili v jídelně, kde to vypadalo jako v kině. Kvůli počasí jsme si totiž pustili film Doctor Strange. Všem se nám film moc líbil a motivoval nás ve splnění dalších her. Skončili jsme akorát, když se začal podávat oběd.
Po obědu a poledním klidu jsme se opět shromáždili v jídelně, kde nám vedoucí vysvětlili, jak pracovat s buzolou. Čekal nás totiž orientační běh, kde jsme na jednotlivých stanovištích měli napsané stupně a směr, kterým se vydat. Mezi stanovišti pak byly jednotlivé úkoly, které jsme museli po cestě najít a zodpovědět na otázku. Cestou k táboru jsme pak prošli zpět portálem do naší dimenze, čímž jsme ukončili etapu v Egyptě.
Večer se pak ale zase rozpršelo, takže jsme si dali sušit věci, které jsme měli mokré, převlékli se do suchého a zůstali v teple. Pak jsme si ještě zašli do sprchy a pomalu usínajíce jsme doufali, že příští den už nebude tak deštivý.
4.8. - DEN ČTVRTÝ
STAVBA PYRAMIDY
Po propršelé noci jsme se probudili do stále deštivého rána, takže po snídani se musel upravit program, abychom mohli být uvnitř. Sešli jsme se v jídelně a sedli si po oddílech ke svým stolům. Vedoucí nám pak rozdali papíry a tužky a pouštěli nám známé písničky z pohádek, filmů a seriálů, ale i pohádek. My jsme pak měli určit, jak se písnička jmenuje, kdo jí zpívá a odkud pochází. Celkem se pouštělo okolo 30 písniček. Na konci si vedoucí papíry vybrali a ohodnotili body.
Pak jsme měli oběd (výborný guláš s knedlíkem) a po něm polední klid. Ten jsme trávili hraním deskových her nebo odpočinkem v chatičkách. Čas tu ale utíká rychle (přeci jenom jsme v jiné dimenzi) a za chvíli už zněl nástup. Na něm jsme zjistili, že budeme potřebovat naše vytvořené abecedy s hieroglyfy z předchozího dne, a že někde po táboře jsou ukryté šifry s textem právě v hieroglyfech a naším úkolem bude text přeložit. Po nástupu jsme se rozutekli hledat šifry a kdo jí našel, mohl se pustit do překladu. Z šifry jsme zjistili, že mocný faraon Tutanchamon si začal stavět pyramidu, ale že mu jí postavili na špatném místě a on jí chtěl přestěhovat. Doběhli jsme tedy do lesa, kde na nás už čekali vedoucí a tam nám ukázali, že budeme skládat hlavolam za způsob „Hanojské věže“. Jenže to nebude tak jednoduché, protože hlavolam budou skládat všichni v oddíle a budeme se u toho střídat. Bylo tedy zapotřebí velké týmové spolupráce a rozmyslet si dobrou strategii, aby se nám hlavolam podařilo vyřešit. Začali jsme tedy se stavbou, která se ale protáhla do večeře, a tak jsme hlavolam vyřešili až po ní. Nakonec se nám to ale všem povedlo a budeme mít další důležité body do celotáborové hry.
Po náročném dni plného soustředění a přemýšlení jsme si ale přeci jenom potřebovali odpočinout, takže nám vedoucí zorganizovali první diskotéku, kde jsme vydováděli až až. Teď už je ale zase čas večerky a zítra nás čeká poslední etapa v Egyptě a návrat zpátky do našeho času. Tak dobrou noc.
PS. Fotografie ze včerejšího a dnešního dne budou nahrány někdy během dneška, musím je jenom připravit :-)
3.8. - DEN TŘETÍ
AKTIVACE STROJŮ ČASU A HIEROGLYFY
Třetí den na táboře nám konečně přinesl sluníčko. Po rozcvičce a snídani jsme se seřadili na nástupu a dozvěděli jsme se, že budeme aktivovat naše stroje času. V oddíle jsme si vybrali 5 členů, mezi kterými byl i náš praktikant a po jednom jsme vybíhali ke stolu, kde bylo 5 dětských lahviček s dudlíkem. V každé byl jiný nápoj a tak občas bylo docela překvapující, když jsme začali pít. Na dně každé z nich se nacházelo číslo. Poté, co praktikant vypil poslední lahvičku, je všechny vzal a utíkal s nimi ke svému oddílu. Tam jsme pak pomocí získaných čísel měli zjistit kombinace na 2 zámky, kterými jsme odemkli šifru. Abychom šifru rozluštili, museli jsme nejdřív zaběhnout do lesa, kde byly na stromech rozvěšené kartičky. Pomocí nich jsme zjistili, který symbol znamená jaké písmenko a za chvíli jsme už běželi na blízkou louku, kde jsme hledali klíč k aktivaci stroje času. Jak jsme ho našli, pověsili jsme ho na stroj a tím se aktivoval, abychom mohli odpoledne cestovat do jiné dimenze.
Po obědě jsme měli polední klid, během kterého jsme si pěkně odpočinuli. Odpoledne jsme se seřadili před strojem času a po jednom jsme jím postupně procházeli. Na druhé straně na nás čekala mumie, takže nám bylo jasné, že jsme se dostali do správné doby. Pak jsme začali hrát odpolední hru Překlad Rosettské desky. Naším cílem bylo vytvoření abecedy pomocí obrázků. Pod každým obrázkem bylo v hieroglyfech napsáno, co obrázek zobrazuje. Potřebovali jsme si tedy zapamatovat, jak hieroglyf vypadá a pak jsme běželi k našemu zapisovači mu hieroglyf popsat a také říct, co je to za písmenko. Abeceda ale musela být co nejpřesnější, protože jí budeme potřebovat ještě příští den. Hra se ale protáhla, takže jsme se po návratu přesunuli rovnou do jídelny na večeři.
Jako večerní program jsme šli na louku, kde byla připravená hřiště na přehazku a fotbal. Rozdělili jsme se tedy na jednotlivé týmy a začali jsme trénovat na turnaje. Potom se ale začalo zatahovat a přihnala se bouřka. Ta ale rychle odezněla a na spaní už byl klid. Zítra nás čekají ještě 2 hry z Egypta, takže si musíme pořádně odpočinout. Dobrou noc
2.8. - DEN DRUHÝ
STROJE ČASU
Po první noci jsme se probudili do slunného rána, což byla příjemná změna po včerejším deštivém dni. Po snídani jsme měli nástup, kde jsme se dozvěděli, že pro cestováni v čase budeme potřebovat stroj času. Dostali jsme tedy nějaký materiál a nářadí na výrobu a pustili jsme se do toho. Zašli jsme i do lesa pro nějaké klacky, abychom mohli postavil konstrukci. Strojem totiž budeme procházet před každou etapou, takže stroj musí být bytelný. Pak jsme sehnali ještě nějaké věci na dekoraci a pustli jsme se do výroby. Po nějaké době ovšem někteří zjistili, že bude lepší, když se spojíme s jiným oddílem a postavíme společně 1 stroj času za 2 oddíly. Toho využily 2 oddíly a tak se celkem začaly budovat 3 stroje času.
Po obědě jsme měli polední klid a pak byl krámek, kde jsme si mohli koupit něco sladkého na zub. Odpoledne ale zase začalo pršet, takže jsme dodělávali stroje času a vymýšleli pokřik, který bude potřeba ke zprovoznění stroje. Až jsme měli všechno vymyšleno, tak se rozezněl zvon na večeři.
Po ní některé oddíly ještě dokončovaly poslední úpravy na svých strojích, aby byly připravené ke své zítřejší aktivaci. A mezitím, kdo měl zájem, se připojil k některým vedoucím a šli jsme sbírat borůvky. Za chvíli jsme měli naplněný celý hrnec, který jsme přinesli našim kuchařkám, a ty nám na příští den upečou borůvkový koláč s drobenkou. Pak už se ale začalo pomalu stmívat, takže jsme se přesunuli do sprch, do koupelen si vyčistit zuby a pomalu si šli lehnout, abychom byli odpočatí na první hru, která nám přinese první body do hry.
1.8. - DEN PRVNÍ
PŘÍJEZD DO TÁBORA
Rok utekl jako voda a máme zase prázdniny. 14 dní ze 2 měsíců jsme se rozhodli prožít na táboře, který má letos téma Cestování v čase s Dr. Strangem. Bohužel hned první den začalo pršet, takže příjezd na tábor nebyl zcela ideální. Další problém nám přivodil Covid, ale naštěstí se vláda na poslední chvíli rozhodla a tábory povolila, byť za ztížených podmínek. I tak jsme ale dorazili a všechno bylo v pořádku.
Po příjezdu jsme se rozdělili do chatiček ke svým kamarádům a kamarádkám a až jsme se ujistili, že se opravdu nebudeme stěhovat, pustili jsme se do vybalování. A pak už byl první nástup. Tam jsme se přivítali s vedoucími a praktikanty a dozvěděli jsme se, kde jsou záchody, kam budeme chodit na jídlo a kdy bude budíček a večerka. Potom jsme měli chvíli volno, abychom tábor prozkoumali sami. Za chvíli ale zazvonil zvon, kterým se svoláváme jídlo, a šli jsme na večeři.
Po večeři začalo rozdělování do oddílů. Sešli jsme s v jídelně, kde nám vedoucí řekli, že máme téma Cestování v čase a že nás přišel navštívit samotný Dr. Strange. Začala znít hudba a za chviličku už stál ve dveřích a kráčel na pódium. Tam rozsvítil své Agamottovo okolo a řekl nám, že potřebuje pomoc s poražením Dormammu, což je temný pán dimenzí. Umí totiž cestovat v čase a chystá se zaútočit na svatyně v různých dobách, které chrání náš svět před vstupem nepřátel z cizích dimenzí. Strange se nás pak zeptal, jestli jsme připravení a začalo rozdělování. Postupně nás vyvolával a dával nám na krk Agamottovo oko, které se rozblikalo a potom zůstalo svítit barvou oddílu, do kterého patříme. Pak jsme si šli sednout ke svému vedoucímu a dívali se, jak se rozřazují ostatní. Poté, co si ke svému oddílu dosedl poslední, dostali jsme kšiltovky své oddílové barvy a šli se seznamovat s ostatními členy.
Pak už nám ale nezbývalo moc času, takže jsme si ještě chvíli hráli s kamarády a potom jsme si jen šli vyčistit zuby a zalezli si do postelí, protože zítra začíná první etapa tábora 2021. Dobrou noc.